5 czerwca 2017 Udostępnij

Jak wybrać obrączki ślubne?

Obrączki to najważniejszy symbol zawarcia związku małżeńskiego. Ich kulisty kształt to bezpośrednie odniesienie do nieskończoności. Żeby wybrać odpowiednie obrączki, trzeba się dobrze zastanowić, bo przecież będzie się je nosić do końca życia. Obrączki powinny być przede wszystkim trwałe, ładne i funkcjonalne. Na rynku znajduje się mnóstwo różnych rodzajów biżuterii. Warto znać podstawowe informacje na temat rodzajów, aby podjąć dobrą decyzję, która będzie miała oddźwięk przecież przez całe życie.

Obrączki złote, platynowe czy z tytanu?

Najbardziej popularne są obrączki ze złota. Są klasyczne. Można jednak wybierać spośród złota białego, czerwonego albo oryginalnego trójkolorowego (mieszanego). Białe złoto może uczulić osoby z alergiami, bo zawiera nikiel. Obrączki mieszane są natomiast ciężkie i łatwo się odkształcają.

Obrączki z platyny też są dobrym wyborem. Platyna to drogi i cenny kamień szlachetny, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie ma ona bardzo efektowny wygląd, który zadowoli wymagających. Platynowe obrączki to koszt ok. 7000 zł. Obrączki z tytanu nie niszczą się podczas ścierania, nie da się ich zarysować. Tytan jest też tani i nie powoduje alergii. Obrączki można też wykonać ze srebra, ale mogą one być nietrwałe.

obrączki jakie wybrać

Próby złota w obrączkach

Podejmując decyzję o zakupie obrączek ze złota, trzeba zwrócić uwagę na próbę, czyli informację o ilości czystego materiału. Im niższa jest próba, tym bardziej wytrzymałe będą obrączki. Najczęściej wykorzystywana próba przy złocie to 585, czyli 14 karatów. Takie obrączki są trwałe, estetyczne i stosunkowo niedrogie. Platyna wiąże się z wykorzystaniem próby 950 (oznacza to, że w całości wyrobu tylko 50g to inne metale), a srebro – 925.

Dobieranie rozmiaru obrączki

Obrączkę nosi się codziennie, dlatego dobrze, aby miała odpowiedni rozmiar, aby nie była za ciasna ani za luźna. Są takie sytuacje, gdy nie można dobrać odpowiedniego rozmiaru – dzieje się tak podczas ciąży, w lecie, gdy ciało zatrzymuje wodę albo po wysiłku fizycznym. Nawet jeśli na początku odbierze się idealny rozmiar, który doskonale pasuje do kształtu palca, to za jakiś czas może on okazać się za mały albo za duży. Po latach kształt dłoni ulega zmianie, zmienia się rozmiar palców, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością zmiany rozmiaru obrączki. Podczas dokonywania zakupów dobrze jest zapytać o to, na jakich zasadach przebiegało zmienianie rozmiaru.

Każda biżuteria po jakimś czasie zmienia swój wygląd i nieco się niszczy. Tak naprawdę nieważne jest, z czego się ją wykonało, ale jakie niesie ona przesłanie.

Redakcja