11 kwietnia 2017 Udostępnij

Kamienie szlachetne – przegląd I

Diamenty to najtwardsza z naturalnych substancji i jest to ich cecha, która zapewniła im największą popularność wśród kamieni szlachetnych. Wykonywanie szlifu na diamentach jest 140 razy trudniejsze od szlifowania kolejnych w kolejności twardości kamieni – rubinów i szafirów.

Diamenty mogą mieć różne barwy. Znamy głównie te bezbarwne, najcenniejsze, ale najczęściej występują diamenty żółte. Są też diamenty brązowe, zielone, niebieskie i czerwone, a nawet czarne.

Kiedy mówmy o kamieniach szlachetnych, zazwyczaj przywołujemy diamenty, ponieważ są kamieniami pięknymi i rzadkimi, a ich właściwości są fascynujące.

Brylant to oszlifowana forma diamentów. Klasyfikacja brylantów opiera się o ich barwę, czystość, szlif i masę.

Diament jest kamieniem Barana.

Szafiry

Najczęściej mamy do czynienia z niebieskimi szafirami i stąd też wywodzi się ich łacińska nazwa, którą przyjęliśmy ogólnie. Niebieski kolor szafirów jest głęboki i urzekający, przez co kamień jest bardzo cenny. Ma szczególne miejsce w buddyzmie, gdzie uchodzi za symbol pokoju i przyjaźni. Jako symbol stałości ma znaczenie dla małżeństw. Szafiry bardzo spodobały się też katolickiemu klerowi, który gustował zwłaszcza w pierścieniach z szafirem. Szafiry wydobywane są w największych ilościach na Sri Lance, w Australii, Tajlandii i na Madagaskarze. Niewielkie złoża kaszmirskie oferują za to najwyższej klasy szafiry.

Szafiry to kamienie znaków Panna i Bliźnięta.

szafir

Szmaragdy

Nazwa szmaragdów, podobnie Jan nazwa szafirów, wywodzi się z łaciny i odnosi się bezpośrednio do ich koloru. Zielony szmaragd jest kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim cenionym już od czasów starożytnych zwłaszcza w Egipcie, ale też w aborygeńskich kulturach Ameryki Środkowej i Południowe. Obecnie można znaleźć bardzo dużo syntetycznych szafirów, które od oryginałów różnią się jednak kształtem okluzji. Szmaragdom przypisuje się właściwości lecznicze.

Kamienie wydobywa się w Austrii, Australii, Brazylii oraz w Rosji i RPA.

Szmaragd to kamień Byka.

Rubin

Podobnie jak wiele innych kamieni, rubin został nazwany łacińskim określeniem jego koloru. Te kamienie mogą być różowe, ale najczęściej występują w barwie czerwonej lub wręcz krwistoczerwonej. Są często wykorzystywane w jubilerstwie, zwłaszcza w opcji zabarwionej lekko na niebiesko, która wygląda jak krew. Łączy się go zazwyczaj z energią i pasją do życia i poleca się go osobom nastawionym do życia raczej pesymistycznie.

Rubiny wydobywa się w Australii, Pakistanie, Birmie i Afganistanie.

Rubin jest kamieniem Strzelca.

Redakcja