
Ewolucja jubilerskiej profesji
Współczesny jubiler cały czas jest zakorzeniony w tradycji tego zawodu, chociaż oczywiście bardzo wiele się przez stulecia pozmieniało. Najważniejsze zmiany dotyczą oczywiście wykorzystywanych technologii, które pozwalają na nieporównanie lepszą precyzję i dają większe możliwości nawet mniej wprawnym rzemieślnikom. Dzisiaj w zasadzie klient może zażyczyć sobie dowolnej rzeczy i nie będzie musiał szukać po całym kraju jubilera, który się tego podejmie.
Historia usług jubilerskich
Historia jubilerów w naszym kraju to oczywiście kwestie związane z biżuterią, ale ogromne znaczenie miały, niespodzianka, dewocjonalia. Złotnicy na chleb najczęściej zarabiali wykonując zlecenia dla kleru – monstrancje, kielichy czy oczywiście biżuterię, którą kler od zawsze się obwieszał. Bez tego większość zakładów by nie przetrwała. Co ciekawe, bardzo popularna w polskich zakładach złotników była platyna, dzisiaj dość marginalny metal. Od czasów średniowiecza i renesansu bardzo popularne były perły, a potem zaczęły do nich dołączać kamienie szlachetne. W polskich i nie tylko warunkach zakłady jubilerskie działały w ramach zrzeszeń rzemieślników – cechów. Zakłady oznaczały swoje produkty poprzez punce, czego nie należy mylić z wybitymi próbami.
Jubiler w XXI wieku
Współczesne salony jubilerskie są w stanie znaleźć coś dla każdego. Cały czas jeszcze wiele salonów opiera się o klasyczne technologie wytwarzania biżuterii, ale nie da się ukryć, że proste wzory nie wymagają stosowania zaawansowanej technologii. W takich salonach najczęściej istnieje też możliwość stosowania bardziej zaawansowanych technik, dzięki czemu można uzyskać w zasadzie dowolne kształty biżuterii i oferować zupełnie dowolne grawery.
Codzienność jubilera nie jest zwykle szczególnie przebojowa. Jego najczęstszymi zadaniami jest lutowanie uszkodzonej biżuterii, dokonywanie innych napraw, czy na przykład zmiana rozmiaru pierścionków. Doświadczony jubiler jest w stanie bez najmniejszych problemów zmieni rozmiar obrączki nawet o kilka rozmiarów, chociaż z pierścionkami czasami bywa to znacznie trudniejsze. Nieporównanie większym wyzwaniem jest zazwyczaj odnawianie i naprawa starszej biżuterii. Jubilerowi można zlecać takie czynności i chętnie się ich podejmie. Co parę lat można na przykład oddać mu pierścionki i obrączki do czyszczenia. Nie będzie to dużo kosztowało.
Do jubilerów często przychodzą także ludzie z własnym złotem czy własnymi kamieniami szlachetnymi i proszą o wykonanie z nich czegoś ładnego. Nowoczesne urządzenia dają tutaj jubilerowi szerokie pole do popisu. Można przynieść resztki dwóch pierścionków i otrzymać potem nowy pierścionek według własnego pomysłu.
VWłaściwie dobrana biżuteria może być niezapomnianym prezentem, ale jest też bardzo osobista. Robiąc zakupy dla swojej drugiej osoby, przyjaciół i innych bliskich osób, weź pod uwagę poniższe punkty. Dopasowanie do ich stylu i rozmiaru Biżuteria, która pasuje do stylu danej osoby...
VLuksusowe zegarki są ucieleśnieniem kunsztu, precyzji i są tworzone z myślą o przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie. Jednak pozostawienie tych czasomierzy leżących w pobliżu, na przykład na wierzchu komody, nie jest najlepszym pomysłem. Bez odpowiedniego miejsca do ich przechowywania...
Jak powstają kolorowe diamenty?
VJeśli kiedykolwiek widziałeś żółty, niebieski, różowy lub inny kolorowy diament, możesz się zastanawiać, jak powstał. Niektóre odmiany są hodowane w laboratoriach i wytwarzane przez człowieka, oferując większe spektrum odcieni na rosnącym rynku. W przypadku diamentów naturalnych...