29 maja 2017 Udostępnij

Ewolucja jubilerskiej profesji

Współczesny jubiler cały czas jest zakorzeniony w tradycji tego zawodu, chociaż oczywiście bardzo wiele się przez stulecia pozmieniało. Najważniejsze zmiany dotyczą oczywiście wykorzystywanych technologii, które pozwalają na nieporównanie lepszą precyzję i dają większe możliwości nawet mniej wprawnym rzemieślnikom. Dzisiaj w zasadzie klient może zażyczyć sobie dowolnej rzeczy i nie będzie musiał szukać po całym kraju jubilera, który się tego podejmie.

Historia usług jubilerskich

Historia jubilerów w naszym kraju to oczywiście kwestie związane z biżuterią, ale ogromne znaczenie miały, niespodzianka, dewocjonalia. Złotnicy na chleb najczęściej zarabiali wykonując zlecenia dla kleru – monstrancje, kielichy czy oczywiście biżuterię, którą kler od zawsze się obwieszał. Bez tego większość zakładów by nie przetrwała. Co ciekawe, bardzo popularna w polskich zakładach złotników była platyna, dzisiaj dość marginalny metal. Od czasów średniowiecza i renesansu bardzo popularne były perły, a potem zaczęły do nich dołączać kamienie szlachetne. W polskich i nie tylko warunkach zakłady jubilerskie działały w ramach zrzeszeń rzemieślników – cechów. Zakłady oznaczały swoje produkty poprzez punce, czego nie należy mylić z wybitymi próbami.

usługi jubilerskie

Jubiler w XXI wieku

Współczesne salony jubilerskie są w stanie znaleźć coś dla każdego. Cały czas jeszcze wiele salonów opiera się o klasyczne technologie wytwarzania biżuterii, ale nie da się ukryć, że proste wzory nie wymagają stosowania zaawansowanej technologii. W takich salonach najczęściej istnieje też możliwość stosowania bardziej zaawansowanych technik, dzięki czemu można uzyskać w zasadzie dowolne kształty biżuterii i oferować zupełnie dowolne grawery.

Codzienność jubilera nie jest zwykle szczególnie przebojowa. Jego najczęstszymi zadaniami jest lutowanie uszkodzonej biżuterii, dokonywanie innych napraw, czy na przykład zmiana rozmiaru pierścionków. Doświadczony jubiler jest w stanie bez najmniejszych problemów zmieni rozmiar obrączki nawet o kilka rozmiarów, chociaż z pierścionkami czasami bywa to znacznie trudniejsze. Nieporównanie większym wyzwaniem jest zazwyczaj odnawianie i naprawa starszej biżuterii. Jubilerowi można zlecać takie czynności i chętnie się ich podejmie. Co parę lat można na przykład oddać mu pierścionki i obrączki do czyszczenia. Nie będzie to dużo kosztowało.

Do jubilerów często przychodzą także ludzie z własnym złotem czy własnymi kamieniami szlachetnymi i proszą o wykonanie z nich czegoś ładnego. Nowoczesne urządzenia dają tutaj jubilerowi szerokie pole do popisu. Można przynieść resztki dwóch pierścionków i otrzymać potem nowy pierścionek według własnego pomysłu.

Redakcja