27 maja 2022 Udostępnij

Kupowanie złotej biżuterii na podstawie wartości w karatach

Nie każda złota biżuteria jest jednakowa. Wyroby mogą wyglądać tak samo, ale karaty często wskazują, czy zostały wykonane z czystego materiału, stopu czy powłoki.

Jako punkt odniesienia można przyjąć, że im wyższy karat, tym większa koncentracja złota. Cena jest skorelowana z wartością karatową i im bardziej zbliżasz się do 24-karatowego złota, tym droższy jest dany egzemplarz.

Karaty to coś więcej niż tylko liczba. Robiąc zakupy, weź pod uwagę następujące czynniki.

Co mierzą karaty

Karaty mierzą stosunek złota do innych metali w danym elemencie biżuterii. 24K oznacza, że złoto jest czyste. Niższa liczba oznacza, że miedź, srebro, pallad lub nikiel mogą być domieszką tego metalu.

Chociaż większość osób może uważać, że te inne metale obniżają jakość złota, w rzeczywistości tak nie jest. Ponieważ czyste złoto jest dość miękkie, plastyczne i nie nadaje się do wyrobu biżuterii, te inne pierwiastki pomagają wzmocnić jego skład. Zazwyczaj liczba karatów jest wybita na wyrobie.

Ile więc złota jest w rzeczywistości w biżuterii? Pomyśl o karatach jako o wartości procentowej. Najwyższa możliwa wartość to 24K, a więc pierścionek 18K to 75% złota. W produkcji biżuterii standardem jest 14- i 18-karatowe złoto. Nic poniżej 10K nie może być sprzedawane jako "złoto". Takie przedmioty są oznaczane jako "pozłacane" lub "powlekane złotem".

Mimo że niższe liczby oznaczają większą wytrzymałość, przedmioty o niższych karatach nie są odporne na matowienie. To raczej przedmioty o wyższej wartości karatowej lepiej chronią przed matowieniem. Dla porównania, zastanów się, jak szybko srebrna lub niklowa biżuteria staje się ciemniejsza i bardziej mętna.

Karat i kolor

Oprócz wartości, mieszanki metali wpływają na wygląd złota. Czyste złoto lub złoto o wyższej karacie jest bardziej zbliżone do swojego naturalnego żółtego koloru. Gdy pewne metale zostaną zmieszane w większych stężeniach, możesz otrzymać

  • Rose Gold - z domieszką miedzi
  • Zielone złoto - z dodatkiem srebra lub kombinacji srebra, miedzi i cynku
  • Białe złoto - z domieszką palladu lub platyny
  • Żółte złoto - mieszanka miedzi i srebra.

Prawdziwa wartość

Na pieczęci w kształcie ośmiokąta znajduje się wartość karatowa lub procentowa. Jednak nie każdy przedmiot posiada takie oznaczenie - zwłaszcza jeśli jest wykonany ręcznie lub jest to antyk, który nie jest sprzedawany w sklepach jubilerskich lub dużych sklepach detalicznych.

W innych przypadkach złota biżuteria zamawiana przez Internet lub kupowana w obcym kraju może w ogóle nie być oznaczona tym znakiem - lub może być oznaczona niedokładnie, by zawyżyć cenę. Możesz użyć zestawu do testowania złota, by uzyskać dokładniejszy wynik procentowy.

Karaty i wycena

Jeśli chodzi o wycenę złotej biżuterii, karaty są tylko jednym z elementów. Inne czynniki to waga, wzornictwo i kunszt wykonania. Cięższe, wyszukane lub bardziej pracochłonne elementy mogą kosztować więcej, nawet jeśli karaty są takie same dla wszystkich przedmiotów.

Jak można sprawdzić, czy dany przedmiot jest naprawdę wysokiej jakości? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Wszystkie zapięcia i zatrzaski powinny być sprawne i bezpieczne.
  • Wszystkie szpilki i sztyfty kolczyków powinny być mocne i zapewniać stabilne mocowanie
  • Nie powinny być widoczne żadne ślady tlenia
  • Żadne ogniwo łańcuszka nie powinno być wygięte lub mieć dziwnych załamań

Hannoush Jewelers of Connecticut jest firmą rodzinną z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w sprzedaży i ocenie złotej biżuterii. Aby znaleźć idealny kawałek, odwiedź jedną z naszych dogodnych lokalizacji CT dzisiaj!

Redakcja