12 kwietnia 2017 Udostępnij

Sposoby czyszczenia złotej biżuterii z kamieniami

Złota biżuteria, czy to z dodatkami czy bez, może z czasem wymagać czyszczenia. Warto wiedzieć, jak zrobić to domowymi sposobami, by efekt był zadowalający, a ulubione ozdoby lub pamiątki rodzinne nie zostały narażone na zniszczenie. Oto kilka sprawdzonych, bezpiecznych, domowych sposobów, dzięki którym można łatwo i skutecznie wyczyścić złotą biżuterię, z dodatkami w postaci kamieni lub bez nich.

Polerowanie złotej obrączki – czego użyć?

Przede wszystkim, warto zacząć od sposoby z moczeniem w płynie do namoczyć, opisanego dokładnie poniżej. Zwykle wystarcza do usunięcia drobnych, tworzących się podczas codziennego noszenia obrączki zabrudzeń. Czasem sprawdza się także nacieranie sokiem z cebuli – w tym celu najwygodniej jest usunąć łupiny, przekroić cebulę i jej wewnętrzną częścią natrzeć biżuterię. Te sposoby są bardzo bezpieczne i z pewnością nie zaszkodzą ślubnej biżuterii. Jeśli obrączka jest ozdabiana kamieniami szlachetnymi, na przykład diamentami, warto z kolei sięgnąć po sposób opisany na końcu artykułu.

złoto

Czym czyścić złoto bez dodatków?

Istnieją sprawdzone, domowe sposoby na wyczyszczenie takiej biżuterii w sposób nieuszkadzający jej. Najprościej jest użyć do tego celu właśnie dostępnych w domu środków i produktów. Najpierw należy wypełnić miskę ciepłą, nie gorącą wodą, a następnie dodać trochę płynu do naczyń. Do spienionej wody można dosypać nieco sody oczyszczonej, znanej ze swoich świetnych właściwości czyszczących. Biżuteria powinna leżeć w tak przygotowanej wodzie przed około kwadrans. Następnie, używając bardzo miękkiej szczoteczki do zębów, należy oczyścić każdą sztukę biżuterii osobno. Zbyt twarda szczotka może porysować złoto, dlatego należy uważać przy doborze narzędzia. Oczyszczone ozdoby trzeba jeszcze tylko wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Podczas opłukiwania powinno się bardzo uważać, by drobne sztuki biżuterii nie wpadły do odpływu – najbezpieczniej będzie zatkać go na czas czyszczenia biżuterii korkiem.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Gdy biżuteria posiada dodatkowe elementy ozdobne wykonane z kamieni szlachetnych, nie powinno się moczyć jej w wodzie z płynem. Niestety, taka metoda, o ile nieszkodliwa dla czystego słota, może fatalnie wpłynąć na kamienie. Biżuterię z diamentami można wyczyścić wodą z płynem, ale nie mocząc – raczej delikatnie pocierając miękką, zamoczoną w niej szmatką. Następnie zamoczoną w wodzie, dokładnie wypłukaną z płynu szmatką należy wyczyścić biżuterię i zostawić do osuszenia.

Redakcja