29 maja 2017 Udostępnij

Jak najlepiej dbać o biżuterię ze złota?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu biżuterii ze złota musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie zacznie ona tracić swój blask. Na szczęście, nie mówimy wcale o procesie, na który musimy się godzić bez walki. Wystarczy, że opanujemy kilka zasad odnoszących się do jej pielęgnacji, a następnie zaczniemy je wprowadzać w życie, a okaże się, że biżuteria stanie się dokładnie takim rozwiązaniem, jakiego potrzebujemy.

Jeśli jest ona bardzo zabrudzona, a do tego nie ma ani kamieni szlachetnych, ani innych dodatków, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie jej przez jakiś czas w roztworze uzyskanym po dodaniu do wody płynu do naczyń i wody sodowej. Może jednak zdarzyć się i tak, że nawet tego rodzaju działanie nie spełni naszych oczekiwań. W takim przypadku najlepiej, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie bardziej radykalne. Wymaga ono włożenia biżuterii do wrzącej wody dbając o to, aby nie wystawała poza jej taflę. Potem należy poczekać przez moment, a gdy woda ostygnie na tyle, że bez problemu będziemy w stanie włożyć do niej dłoń, możemy wyciągnąć naszą biżuterię. Jeśli i tym razem nie usuniemy osadu oraz innych zabrudzeń, czynność powinna zostać przez nas powtórzona.

jak czyścić złoto

Oczywiście, musimy pamiętać i o tym, że nie tylko czyszczenie wpływa na to, jak prezentuje się nasza biżuteria. Nie mniej istotne jest to, jak ją nosimy oraz przechowujemy. Jeśli mamy na uwadze jej bezpieczeństwo, pierścionki i inne ozdoby ze złota zawsze wyglądają pięknie. Już choćby dlatego warto pamiętać o konieczności ściągania biżuterii zawsze, gdy chcemy wykonywać prace domowe takie, jak choćby sprzątanie. Zarówno mydło, jak i inne wykorzystywane przez nas detergenty, wcale nie działają na złoto najlepiej, a co za tym idzie, mogą doprowadzić nawet do jego trwałego uszkodzenia. Złoto nie jest też wcale odporne na uszkodzenia mechaniczne, podczas wykonywania prac domowych można je więc porysować nawet nie będąc tego świadomym. Lepiej więc wyrobić w sobie nawyk ściągania biżuterii niż poszukiwać jubilera, który będzie w stanie naprawić nasze błędy. Pamiętajmy również o tym, że biżuteria nie może być przechowywana w sposób przypadkowy. Najlepiej, jeśli przechowuje się ją pojedynczo, w specjalnym woreczku, zapobiega to bowiem jej rysowaniu się i chroni ja przed osadzaniem się na niej kurzu. W sklepach jubilerskich możemy liczyć dziś nawet na specjalne szkatułki wyposażone w liczne przegródki. Ciekawym rozwiązaniem są także stojaki, dzięki którym każdy element złotej biżuterii ma swoje miejsce, a my sami w każdej chwili możemy cieszyć nim wzrok. Jeśli nie chcemy wystawiać biżuterii na widok publiczny, zaopatrzmy się w specjalny wkład do szuflad.

Redakcja