5 maja 2022 Udostępnij

Wskazówki dotyczące ochrony kolekcji luksusowych zegarków

Luksusowe zegarki są ucieleśnieniem kunsztu, precyzji i są tworzone z myślą o przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie. Jednak pozostawienie tych czasomierzy leżących w pobliżu, na przykład na wierzchu komody, nie jest najlepszym pomysłem.

Bez odpowiedniego miejsca do ich przechowywania możesz zwiększyć prawdopodobieństwo, że je zgubisz lub uszkodzisz. Zwłaszcza jeśli posiadasz wiele luksusowych zegarków, ważne jest, aby opracować rozwiązanie w zakresie przechowywania, które ochroni Twoje czasomierze i zachowa je na przyszłość.

Oto kilka prostych kroków, od których warto zacząć.

Pomyśl o warunkach

Trzy elementy mogą mieć wpływ na działanie i wydajność zegarka mechanicznego: Wilgotność, gromadzenie się kurzu i światło. Idealne środowisko przechowywania to takie, w którym nie ma naturalnego światła, ponieważ promienie UV mogą powodować blaknięcie tarcz i pękanie części.

Miejsce to powinno być również suche, ponieważ wilgoć może powodować rdzewienie drobnych elementów zegarka, wpływać na tarczę i zmieniać olej smarujący mechanizm.

W związku z tym idealnym miejscem do przechowywania jest ciemne, suche pomieszczenie, najlepiej z żelem krzemionkowym, aby kontrolować wilgoć.

Nie zapomnij o dokumentacji

Dobrym pomysłem jest przechowywanie pudełek i dokumentów towarzyszących zakupowi zegarka w bezpiecznym miejscu. Do stosunkowo niedawna, kiedy producent zegarków Breitling ogłosił swoje wysiłki, aby stać się bardziej zrównoważonym, czynniki te były kluczowe dla autentyczności czasomierza i pozostają niezbędne przy odsprzedaży i wycenie.

Nie jest jednak najlepszym pomysłem przechowywanie tych elementów razem z zegarkami. Zamiast tego należy przechowywać pudełko i dokumenty, a także certyfikaty, dowody zakupu i karty gwarancyjne w oddzielnym miejscu wolnym od wilgoci, być może w torbie ochronnej, aby ograniczyć potencjalne pogorszenie jakości lub uszkodzenie.

Metody przechowywania

Aby znaleźć fizyczną lokalizację dla swoich luksusowych zegarków, zaleca się kilka rozwiązań:

  • Skrytka depozytowa: Jeśli planujesz raczej przechowywać niż nosić swoją kolekcję luksusowych zegarków, sejf w banku jest często najbezpieczniejszą opcją.
  • Sejf domowy: Kolejną bezpieczną opcją jest zakup sejfu do domu, który pozwoli Ci wybrać zegarek do noszenia bez konieczności zatrzymywania się w banku i ochroni go w przypadku włamania, o ile jest on przymocowany do konstrukcji. W niektórych przypadkach sejf może być nawet wystarczająco mocny, aby ochronić Twoje inwestycje przed ogniem i wodą.
    Skrzynka nazegarki:
    Ta metoda, znana również jako pudełko na zegarki, jest idealna, jeśli regularnie przewozisz i eksponujesz swoją kolekcję zegarków. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, możesz zdecydować się na zamykane etui, które będzie przechowywane wewnątrz sejfu. Upewnij się, że walizka pomieści nie tylko istniejącą kolekcję, ale także wszelkie przyszłe zakupy. Ponadto poszukaj metod montażu, które pozwolą zachować integralność paska zegarka, a nie pognieść go.

Niezależnie od wybranej metody, upewnij się, że sejf lub futerał pomieści zarówno zegarek, jak i potrzebne do niego nawijarki. Biorąc pod uwagę, że zegarki automatyczne wymagają regularnej konserwacji, nawijarka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i w obu kierunkach, ruchem podobnym do ruchu nadgarstka. Dzięki temu zegarek pozostaje w ruchu, wyświetla prawidłowy czas i eliminuje konieczność ręcznego nakręcania mechanizmu za każdym razem przed użyciem.

Zapoznaj się z polisami ubezpieczeniowymi

Ubezpieczenie domu zapewnia w pewnym stopniu ochronę dla cennych przedmiotów w Twoim domu, ale często kwota ta nie jest wystarczająca dla pełnej kolekcji luksusowych zegarków. Warto więc sprawdzić swoją polisę i dodać do niej rozszerzenie, specjalnie dla tej cennej rzeczy.

Być może trzeba będzie zapłacić wyższą składkę, ale kwota ta zapewnia pomoc w zastąpieniu inwestycji w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zgubienia i pomaga w pokryciu kosztów naprawy.

Przed uaktualnieniem polisy należy najpierw przeprowadzić pełną inwentaryzację posiadanych przedmiotów i obliczyć, jaka kwota będzie potrzebna do ubezpieczenia. Zrób zdjęcie każdego zegarka, aby ustalić jego aktualną jakość i zbierz wszystkie rachunki i dokumenty, aby określić wartość i numer seryjny każdego czasomierza.

Należy również pamiętać, że wiele luksusowych zegarków, nawet przy regularnym użytkowaniu, z czasem zyskuje na wartości. Z kolei Twoje ubezpieczenie powinno uwzględniać obecną i przyszłą wartość kolekcji.

Dodatkowo, dokumentacja i system, który teraz opracujesz, może przydać się w przyszłości, gdy Twoja kolekcja zostanie skradziona lub zniszczona i będziesz musiał zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela.

Niezależnie od tego, czy Twój pierwszy szwajcarski zegarek stanie się pamiątką rodzinną, czy też jesteś zapalonym kolekcjonerem, przejrzyj nasz wybór luksusowych czasomierzy takich marek, jak Tag Heuer i Oris. Jeśli jakiś zegarek wpadnie Ci w oko online, odwiedź jeden z naszych sklepów w Connecticut, aby zobaczyć go osobiście już dziś!

Redakcja