16 czerwca 2022 Udostępnij

Co warto wiedzieć o trendzie zrównoważonej biżuterii

Coraz więcej konsumentów domaga się zrównoważonego projektowania i produkcji we wszystkich dziedzinach mody. Takie metody i materiały mają mniejszy wpływ na środowisko, jeśli chodzi o zasoby naturalne, zanieczyszczenie środowiska czy emisję dwutlenku węgla.

W przypadku odzieży tendencje te doprowadziły do wzrostu sprzedaży odzieży używanej i stosowania metod alternatywnych, w tym upcyklingu i wykorzystywania materiałów z martwych magazynów. Efektem tego jest także stosowanie mniej konwencjonalnych materiałów. Przykładem może być bambus, który w dotyku przypomina jedwab, bawełnę lub wełnę.

Na ponad dwie dekady przed pojawieniem się tego trendu w modzie, w biżuterii zaczęto zwracać uwagę na zrównoważony rozwój. W latach 90. konsumenci dowiedzieli się o "krwawych" lub spornych diamentach i zażądali większej przejrzystości w łańcuchu dostaw. Na początku XXI wieku wprowadzono Proces Kimberley, dzięki któremu można uzyskać więcej informacji o pochodzeniu kamieni.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Kopalnie diamentów i złota są szczególnie uciążliwe dla środowiska i często stosują niebezpieczne praktyki pracy, niezależnie od tego, kto jest właścicielem kopalni. Proces Kimberley nie uwzględnia też wszystkich etapów łańcucha dostaw, zanim kamień trafi do sklepu jubilerskiego.

Wpływ kopalni na środowisko

Wydobycie metali, zwłaszcza złota, wpływa na krajobraz na więcej niż jeden sposób:

  • Oprócz fizycznej zmiany krajobrazu, kopalnie złota generują odpady zawierające toksyczne metale ciężkie i cyjanek. W niektórych częściach świata odpady te są wyrzucane bezpośrednio do zbiorników wodnych, zanieczyszczając lokalne zasoby wody.
  • Nie każda kopalnia jest budowana w sposób zrównoważony. W niektórych częściach świata lasy są wycinane lub palone, aby stworzyć kopalnię, z której można wydobyć tylko określoną ilość złota.
  • Do wydobywania złota może być używana rtęć. Ta toksyczna substancja nie tylko zanieczyszcza lokalne środowisko, ale też pracownicy mający z nią do czynienia nie zawsze mają zapewniony odpowiedni sprzęt ochronny.

Podobnie, kopalnie diamentów są źródłem wylesiania i erozji gleby, co może trwale zmienić lokalny ekosystem. Z terenu znikają dzikie zwierzęta, a ziemia nie nadaje się już do uprawy ani rozwoju.

Poszukiwanie zrównoważonej biżuterii

Osoby poszukujące zrównoważonej biżuterii często zwracają uwagę na następujące cechy.

1. Etycznie wykonana

Chociaż to, co jest etyczne, może być przedmiotem dyskusji między konsumentami, oznacza to produkt, który ma minimalny wpływ na środowisko, społeczeństwo i kulturę. Mówiąc bardziej konkretnie, "etyczne" oznacza, że firmy, które wykonały biżuterię i pozyskały materiały, przestrzegają zaleceń Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) i posiadają certyfikat Fair Trade.

Firmy przestrzegające tych standardów unikają pracy dzieci i pracy przymusowej, zatrudniają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, płacą godziwe wynagrodzenie i zapewniają wszystkim pracę w bezpiecznych warunkach.

2. Stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu

W nowoczesnym rozumieniu, biżuteria "z recyklingu" może oznaczać jedną z dwóch rzeczy:

  • Metale nie są wydobywane na nowo, lecz wytwarzane ze starszej, wtórnie wykorzystanej biżuterii.
  • Biżuteria nie jest przetapiana ani zmieniana w stosunku do swojego pierwotnego stanu, lecz poddawana recyklingowi.

Obecnie niektóre marki biżuterii informują, że używają metali pochodzących z recyklingu - zwłaszcza złota - do produkcji wszystkich lub niektórych elementów biżuterii, wykorzystując starą biżuterię lub przekształcając inne metalowe przedmioty w pierścionki, naszyjniki i inne elementy.

Jednocześnie upcykling polega na wykorzystaniu istniejącego elementu biżuterii i jego pewnym unowocześnieniu. Obecnie praktyka ta jest bardziej powszechna w przypadku biżuterii kostiumowej lub modnej, która wyszła z mody.

W obu przypadkach recykling i upcykling sprawiają, że stare lub zniszczone elementy biżuterii nie trafiają na wysypiska śmieci i zmniejszają potrzebę wydobywania metali.

3. Możesz prześledzić źródło pochodzenia

Proces Kimberley jest punktem wyjścia, by dowiedzieć się więcej o pochodzeniu kamieni. Jeśli jubiler nie może zweryfikować źródła, ryzykujesz, że kupisz kamień pochodzący z konfliktu zbrojnego lub że masz do czynienia z podróbką, której cena przewyższa jej wartość.

W przeciwieństwie do tego, syntetyczne kamienie wyhodowane w laboratorium zyskały w ostatnich latach na popularności ze względu na zapotrzebowanie konsumentów na większą przejrzystość i bardziej zrównoważone praktyki produkcji i pozyskiwania.

Chociaż kamienie syntetyczne są tworzone w laboratorium, zachowują te same właściwości chemiczne, co ich naturalne odpowiedniki, a jednocześnie mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Hannoush Jewelers oferuje szeroki wybór diamentów stworzonych w laboratorium, które mają ten sam blask, pożądanie i ogień z jasnym źródłem pochodzenia. Przejrzyj nasz wybór online lub odwiedź jeden z naszych sklepów w Connecticut już dziś.

Redakcja