
Zaręczyny przed wiekami
W dzisiejszych czasach zaręczyny to coś naprawdę wielkiego, to zwykle rodzinna uroczystość bądź jedna z najbardziej romantycznych randek. Panowie starają się, by były unikalnym, kreatywnym wydarzeniem, o którym będzie się potem długo pamiętało. Ważnym elementem oświadczyn jest zwłaszcza pierścionek zaręczynowy. Kiedyś zaręczyny wyglądały zupełnie inaczej i była to raczej sformalizowana uroczystość.
Starożytne zaręczyny
W starożytności z pozoru było podobnie do dzisiejszych zwyczajów, ponieważ wszystko zaczynało się od wręczenia narzeczonej pierścionka lub monety zaręczynowej. Potem jednak przychodził etap formalny, w którym najważniejsze było odpowiednie umówienie się stron – reprezentantów mężczyzny i kobiety – co do spraw majątkowych i nawet obyczajowych. Obie strony umawiały się na konkretne zachowanie i jeśli ktoś złamał kontrakt, zaręczyny były zrywane. Opiekun przyszłej małżonki mógł także wyrazić weto wobec ślubu.
Żydowskie zaręczyny
Jedna z najstarszych współczesnych kultur, kultura żydowska, także podchodzi do zaręczyn w sposób wysoce transakcyjny. O wszystkim decydował status społeczny rodzin i chociaż nie była to zasada, małżonkowie często nie znali się przed ślubem. Seniorzy rodzin siadali razem i uzgadniali, jakie wiano oboje wniosą w małżeństwo i jak będą dbać o młodą parę. Jeśli negocjacje kończyły się powodzeniem, ojciec mężczyzny formalnie występował do ojca kobiety o zgodę na małżeństwo i rozpoczynano przygotowania do ślubu.
Dawne polskie zwyczaje
Wśród polskiej szlachty przed wiekami małżeństwa także miały w dużej mirze charakter transakcji. Żeby do nich doszło, musiał istnieć podobny status rodzin młodych myślących o połączeniu się. Szczególnie ciekawa była historia z wręczeniem pierścionka zaręczynowego, ponieważ odbywało się to w towarzystwie całych rodzin już po tym, jak podstawowe formalności były załatwione.
Niestety, wstępne spotkanie zaręczynowe nie oznaczało jeszcze, że do ślubu dojdzie. Zwyczaj nakazywał, by przyjecie było organizowane przez rodziców przyszłej panny młodej, a starający się o jej rękę kawaler był na nim gościem. Jeśli w czasie uroczystości podana mu została czarna polewka, zupa z kaczej krwi, oznaczało to, że rodzina dziewczyny nie wyraża zgody na małżeństwo. Jeśli do tego nie doszło, narzeczeni podawali sobie ręce (stąd nazwa) i wręczany był uroczyście pierścionek. Mógł być w nim diament lub inny białe kamień symbolizujący czystość uczuć.
Wszystkie praktyczne szczegóły posagu i samej uroczystości były omawiane dopiero po tej wstępnej fazie zaręczyn.
VWłaściwie dobrana biżuteria może być niezapomnianym prezentem, ale jest też bardzo osobista. Robiąc zakupy dla swojej drugiej osoby, przyjaciół i innych bliskich osób, weź pod uwagę poniższe punkty. Dopasowanie do ich stylu i rozmiaru Biżuteria, która pasuje do stylu danej osoby...
VLuksusowe zegarki są ucieleśnieniem kunsztu, precyzji i są tworzone z myślą o przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie. Jednak pozostawienie tych czasomierzy leżących w pobliżu, na przykład na wierzchu komody, nie jest najlepszym pomysłem. Bez odpowiedniego miejsca do ich przechowywania...
Jak powstają kolorowe diamenty?
VJeśli kiedykolwiek widziałeś żółty, niebieski, różowy lub inny kolorowy diament, możesz się zastanawiać, jak powstał. Niektóre odmiany są hodowane w laboratoriach i wytwarzane przez człowieka, oferując większe spektrum odcieni na rosnącym rynku. W przypadku diamentów naturalnych...