
Czym jest szafir?
Szafir jest to kamień, który naturalnie występuje w przyrodzie. Cechuje się największą twardością spośród wszystkich kamieni naturalnych. Rzadko występuje, dlatego bardzo cenią go jubilerzy jako kamień do wyrabiania biżuterii. Jest piękny, uznawany nawet za najpiękniejszy ze wszystkich kamieni szlachetnych. Powszechnie jest uznawany za symbol i talizman szczęścia, występującego w małżeństwie. Z tego też powodu doskonale nadaje się jako pierścionek zaręczynowy, doskonale uświetni tę wyjątkową okazję. To urzekający klejnot Wschodu, który warto poznać i zachwycać się jego cudownym blaskiem.
Skąd pochodzi szafir?
Nazwa tego niezwykle cennego kamienia szlachetnego pochodzi z greki. Słowo „sapphirus” oznacza niebieski”. Szafir to odmiana korundu – tlenku glinu. Na świecie jest on rozpowszechniony w barwie przypominającej barwę nieba, w chłodnej tonacji. Rzadziej, ale jednak, występuje w bardziej różnorodnym wachlarzu kolorów. Co ciekawe, pojawia się także w kolorze żółtym, pomarańczowym, fioletowym, zielonym, różowym, a nawet w wersji bezbarwnej, a odpowiada za to sposób, który przewiduje domieszkę tytanu i żelaza albo wanadu. Ważną cechą, dotyczącą szafiru, jest fakt, że to kamień bardzo trwały i twardy. Dzięki temu możliwe jest noszenie biżuterii z niego wykonanej na co dzień bez obaw, że się zniszczy.
Gdzie występuje szafir?
Szafir to minerał, który występuje w przyrodzie rzadko. Najwięcej można go spotkać na Sri Lance – tam znajduje się spora ilość jego złóż. Kamienie, które zostały wydobyte w tej części, mają zwykle żółte, pomarańczowe albo fioletowe zabarwienie. Najbardziej wartościowe z kolei są te kamienie, które wydobywa się na terenie Kaszmiru, Birmy, Tajlandii. To dlatego, że posiadają one ceniony i oryginalny kolor kaszmirskiego błękitu. Barwa ta jest niezwykle często doceniania, bo przyciąga wzrok jak żadna inna i jest wręcz olśniewająca.
Jakie znaczenie ma szafir?
W ciągu lat postrzeganie tego kamienia się zmieniało. W starożytnym Egipcie i Rzymie był on oznaką prawdy, sprawiedliwości. Później zaczęto mu przypisywać właściwości uzdrawiające –podobno poprawiał on wzrok, działał przeciwko bezsenności i dawał nieśmiertelność. Określano go mianem „boskiego klejnotu”, dlatego był on przeznaczony jedynie dla królów i prawdziwych osobistości. Wschód dodał mu symbolikę niezmierzonej mądrości. Twierdzono, że to kolor umiłowany przez duchy, natomiast wróżbici używali go do nawiązywania kontaktu ze zmarłymi.
Współczesna symbolika szafiru to bogactwo, ochrona przed nieszczęściami i kłótniami. Uważa się go za kamień magiczny, który jest odpowiedzialny za przynoszenie ogromnego szczęścia.
Brand Spotlight: Movado
VJaki jest jeden z najprostszych sposobów na upiększanie stroju? Dodać stylowy zegarek! Jak jednak wybrać, gdy do wyboru są setki marek i jeszcze więcej stylów? Dla innowacyjnych, eleganckich zegarków, które są zarówno ponadczasowe, jak i nowoczesne, wybierz Movado. Historia Movado...
Trendy sezonu: Spring Ahead
VWiosna to prawdopodobnie najbardziej oczekiwana pora roku, ponieważ oznacza koniec zimowej pogody. Gdy temperatury rosną, a ponure dni zastępuje przyjemniejsza pogoda, możemy pożegnać się ze śniegiem i powitać wiosnę. W tym sezonie istnieje wiele trendów, na które warto zwrócić uwagę...
Trendy w biżuterii na przyjęcia weselne
VWedług Huffington Post, Boże Narodzenie, Nowy Rok i Walentynki to najpopularniejsze święta dla propozycji małżeńskich. Jeśli niedawno zaręczyłaś się w okresie ferii zimowych, prawdopodobnie nie możesz się doczekać, aby zacząć planować swój wielki dzień. Na szczęście jest to...