16 kwietnia 2021 Udostępnij

Kamienie szlachetne i diamenty tworzone w laboratorium

Używam Chatham's lab-created (również określane jako "hodowlane" lub "lab-grown") kamienie szlachetne dla wielu lat i jestem absolutnie zakochany w ich szafirów. Niedawno zacząłem oferować ich laboratorium uprawiane diamenty też! (Możesz przeczytać więcej o laboratorium uprawiane diamenty w tym blogu post napisałem.) Nie tylko są Chatham's kamienie szlachetne przepiękne i przyjazne dla budżetu, ale są one prawdziwe etyczne i bezkonfliktowe alternatywą dla wydobywanego kamienia szlachetnego.

Firma Chatham została założona w garażu w Kalifornii przez Carrola Chathama ponad 85 lat temu. Carrol był pierwszym na świecie, któremu udało się wyhodować kryształ szmaragdu w laboratorium. W kolejnych dekadach udoskonalił proces hodowli innych kamieni szlachetnych, takich jak rubiny, niebieskie szafiry i aleksandryty. Po śmierci Carrola w 1983 roku, jego syn, Tom, odziedziczył Chatham Company i pasję Carrola do innowacji. Tom ostatecznie spełnił najambitniejsze marzenie Carrola: Wyhodować w laboratorium diament identyczny z tym wydobywanym z ziemi. 85 lat później, Chatham nadal jest pionierem i liderem w branży kamieni szlachetnych hodowanych w laboratorium.

Odtwarzanie Ziemi w laboratorium:

Chatham zbudował w swoim laboratorium komorę, która odtwarza intensywne ciepło i ciśnienie wymagane do naturalnego wzrostu kamieni szlachetnych w ziemi. Wszystkie właściwości kamieni szlachetnych stworzonych w laboratorium są dokładnie takie same jak naturalnych kamieni wydobywanych z ziemi, włączając w to ich molekularną budowę i właściwości optyczne. Lab-created są co nieco jak "prawdziwe" jak kamień szlachetny wydobyte z ziemi. Jedyna różnica polega na tym, że kamienie te są hodowane w laboratorium Chatham w kontrolowanym środowisku.

laboratorium

Uprawa kamienia szlachetnego:

W laboratorium Chatham, proces rozpoczyna się od "nasiona" wydobytego kamienia szlachetnego. Minerały i substancje chemiczne są następnie wprowadzane w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem, aby umożliwić kamieniowi szlachetnemu naturalny wzrost w miarę upływu czasu do postaci surowego kryształu o jakości jubilerskiej.

Gdy surowy kryształ jest już wyhodowany, mistrzowie Chatham w cięciu kamieni szlachetnych następnie orientują kryształ w celu cięcia kamieni szlachetnych do idealnych proporcji, często poświęcając do 80% surowego kryształu w celu osiągnięcia idealnego cięcia.

Czystość:

Czy wiesz, że ponad 95% wydobywanych szafirów jest poddawanych obróbce (zazwyczaj poprzez ekstremalne ogrzewanie, ale czasami także napromieniowanie lub wypełnienie)? Obróbka jest sposobem na znaczne wzmocnienie koloru szafirów i poprawienie ich przejrzystości. Nawet jeśli zdecydowana większość wydobywanych szafirów poddawana jest obróbce, wiele z nich jest fałszywie oznaczanych jako "naturalne" przez dostawców i jubilerów. (Z definicji, "naturalny" kamień szlachetny oznacza, że musi być wolny od wszelkich zabiegów). Ponieważ naturalne szafiry pobierają ogromną premię, fałszywe twierdzenia o "naturalnych" szafirach zalały rynek. Fakt, że większość wydobytych szafirów są traktowane leci pod radarem, i to jest wszystko zbyt powszechne w branży.

Z drugiej strony, Chatham fachowo kontroluje swoje środowisko laboratoryjne tak, że kryształy rosną doskonale i nigdy nie wymagają żadnego rodzaju obróbki cieplnej/promieniowania/wypełniania w celu poprawy ich koloru lub przejrzystości. One po prostu rosną tak doskonale. Ogólna przejrzystość i kolor kamieni szlachetnych hodowanych przez Chatham jest o wiele lepsza niż prawie wszystkich wydobywanych szafirów. Nie wspominając o tym, że ich mistrzowie szlifowania kamieni produkują szlify lepsze niż zdecydowana większość szafirów (zarówno wydobywanych jak i uprawianych) na rynku!

Redakcja