3 czerwca 2022 Udostępnij

Karaty dla diamentów i kamieni szlachetnych

Karaty odnoszą się do masy diamentów i kamieni szlachetnych. Termin ten nie powinien być mylony z "wartością karatową", która jest używana do pomiaru ilości złota w kawałku biżuterii. Podczas zakupów, należy pamiętać o następujących kwestiach dotyczących karatów.

Pomiar karatów

Jeden karat metryczny waży 200 miligramów. W związku z tym waga kamienia w gramach zostanie podzielona przez 0,2, a uzyskana w ten sposób liczba zostanie użyta do oznaczenia jego wagi w karatach.

Poza liczbami abstrakcyjnymi, każdy cały karat jest podzielony na 100 punktów. Z tego powodu precyzyjne pomiary mogą sięgać do setnych części miejsc po przecinku, co daje jubilerom i klientom dokładną wagę.

Innym kluczowym punktem jest to, że biżuteria zawierająca wiele diamentów może być mierzona w "łącznej wadze karatowej". T.W.C odnosi się do łącznej wagi wszystkich diamentów lub innych kamieni, które budują cały kawałek. W przypadku kolczyków, waga ta odzwierciedla wagę całego kompletu.

Waga a wielkość

Patrząc na kamień szlachetny, rozmiar jest często mylony z wagą. To, w jaki sposób diament został oszlifowany, odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o wielkość, niezależnie od jego karatów:

  • Podczas gdy dwa kamienie mogą mieć taką samą wartość karatową, mocowanie może wpłynąć na to, jak postrzegana jest ich wielkość.
  • Głębiej szlifowane diamenty często mają swoją wagę "ukrytą" w kamieniu.
  • Pomiędzy dobrze oszlifowanym i głębiej oszlifowanym diamentem, ten pierwszy może wyglądać na większy, ale być wyceniony niżej, ponieważ waży mniej.
  • Kamień, na który patrzysz, może nawet nie być diamentem; różne kamienie mają różną gęstość. Na przykład cyrkonia sześcienna jest gęstsza i cięższa niż porównywalnej wielkości diament.

Poza tymi czynnikami, istnieje korelacja pomiędzy wagą i rozmiarem, gdy mierzy się dobrze oszlifowane, autentyczne diamenty:

  • Typowy okrągły diament o masie 1,0 ct. ma zazwyczaj 6,5 mm średnicy.
  • Diament o masie 1,5 ct ma zazwyczaj 7,5 mm.
  • kamienie o masie 2 ct mają od 8,1 do 8,2 mm.

Biorąc pod uwagę te wymiary oraz zależność pomiędzy wagą i rozmiarem, diament, który nie mieści się w tych ogólnych wymiarach może być źle oszlifowany lub fałszywy.

Karaty i wartość

Zazwyczaj, im wyższa wartość karatowa, tym wyższa cena kamienia. Liczby te nie są jednak bezwzględne ani proporcjonalne. Jeśli próbujesz dowiedzieć się, dlaczego dany kamień kosztuje tyle, ile kosztuje:

  • Trzy pozostałe "C" - czystość, kolor i szlif - również odgrywają rolę.
  • W odniesieniu do karatów cena diamentu rośnie wykładniczo, a nie liniowo. W związku z tym diament o masie 1 ct kosztuje więcej niż dwa diamenty o masie 0,5 ct. W wielu przypadkach, jeśli karaty się podwoją, cena wzrasta mniej więcej czterokrotnie.
  • Ceny według karatów są zazwyczaj oparte na liczbach całkowitych, a nie na dziesiątych i setnych częściach. Z tego powodu wiele osób zaleca poszukiwanie kamieni o "mniejszym rozmiarze" - lub kamieni o jedną dziesiątą lub mniej niż cały lub półkarat. Ceny kamieni "podwymiarowych" są często oparte na liczbie całkowitej lub półkaratowej poniżej, ale sam kamień jest cięty jak następny największy kamień w rozmiarze całkowitym lub półkaratowym.

Niezależnie od tego, czy szukasz pierścionka, naszyjnika czy luźnych kamieni, pozwól, aby nasz zespół ekspertów ds. biżuterii poprowadził Twoje poszukiwania. Zatrzymaj się w jednym z naszych sklepów w Connecticut, aby zobaczyć nasz wybór.

Redakcja