
Kamienie szlachetne – przegląd II
Opale szlachetne, ogniste i zwyczajne są bardzo cenione przez jubilerów ze względu na ich tęczowy połysk, charakterystyczny zwłaszcza dla opali szlachetnych. Opalizacja jest wynikiem zawartości wody w opalach. Jest jej od 3 do 30% wagi i niestety ta woda paruje, przez co z czasem opale tracą swoje właściwości. Opale szlachetne mogą występować w odmianie mlecznej, czarnej (zwykle ciemnoniebieskiej lub ciemnozielonej), matrycowe (pasiaste), typu boulder (ciemne i odporne), arlekinowe (przeźroczyste), jelly (niebieskoszare), kryształowe (z czerwonymi refleksami) oraz odmiany gira sol (przeźroczyste z niebieskim połyskiem).
Typowy opal ognisty jest żółty z czerwonymi pasami.
Opale pospolite są mniej efektowne, nie mają tęczowego połysku.
Wszystkie opale są symbolem wiary i zaufania. Wierzono, że spadły z nieba. Stosuje się ja jako talizmany przynoszące dobre sny, katalizatory zmian w życiu człowieka oraz wsparcie w kontrolowaniu emocji. Łączy się je też z przyjaźnią i lojalnością. Niektórzy ludzie wierzą, że opale sprzyjają dobrobytowi.
Najwięcej opali, niemal 90%, pochodzi z Australii. Do tego mamy jeszcze opale z Mongolii, Indonezji i m.in. z Polski i Francji.
Opal to kamień Wagi.
Ametyst
Ametyst jest ładnym, fioletowym kamieniem, którego nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza „trzeźwy”. Używano go dawniej jako amuletu przeciwko alkoholizmowi i przypisywano mu zdolności uzdrawiające ludzi, rośliny i zwierzęta. Wydobywa się go głównie w Brazylii, Urugwaju i w Iranie.
Ametyst to kamień Ryb.
Perydot (oliwin)
Perydot, zwany również oliwinem, zazwyczaj jest zielony, ale są też odmiany brązowe, białawe i bezbarwne. Wydobywa się je w Pakistanie, w Birmie i na Hawajach. Jest to kamień kosmiczny. Duże ilości perydotu odnaleziono w meteorycie, który upadł w Syberii w 1794.
Perydot to kamień raka, Wagi i Koziorożca.
Topaz
Topazy mogą mieć bardzo różne zabarwienie. Najczęściej znajdujemy je w kolorze żółtawym lub czerwonobrązowym, ale niczym nadzwyczajnym nie są odmiany jasnoniebieskie, różowoczerwone, a nawet jaskrawo zielone. Jest to pomimo swojej różnorodności kamień rzadki, ponieważ do jego powstania niezbędne są duże ilości fluoru, a jest to pierwiastek o bardzo niskiej koncentracji w skorupie ziemskiej. Jego wartość wywodzi się w dużej mierze właśnie z rzadkości występowania. Wydobywa się go głównie w Brazylii, Sri Lance, w Pakistanie i w Nigerii. Niewielkie złoża topazów znajdują się także w Czechach i Norwegii, a wytrawni poszukiwacze znajdą okazy pochodzące z Polski.
VWłaściwie dobrana biżuteria może być niezapomnianym prezentem, ale jest też bardzo osobista. Robiąc zakupy dla swojej drugiej osoby, przyjaciół i innych bliskich osób, weź pod uwagę poniższe punkty. Dopasowanie do ich stylu i rozmiaru Biżuteria, która pasuje do stylu danej osoby...
VLuksusowe zegarki są ucieleśnieniem kunsztu, precyzji i są tworzone z myślą o przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie. Jednak pozostawienie tych czasomierzy leżących w pobliżu, na przykład na wierzchu komody, nie jest najlepszym pomysłem. Bez odpowiedniego miejsca do ich przechowywania...
Jak powstają kolorowe diamenty?
VJeśli kiedykolwiek widziałeś żółty, niebieski, różowy lub inny kolorowy diament, możesz się zastanawiać, jak powstał. Niektóre odmiany są hodowane w laboratoriach i wytwarzane przez człowieka, oferując większe spektrum odcieni na rosnącym rynku. W przypadku diamentów naturalnych...