26 maja 2017 Udostępnij

Kamienie szlachetne – przegląd II

Opale szlachetne, ogniste i zwyczajne są bardzo cenione przez jubilerów ze względu na ich tęczowy połysk, charakterystyczny zwłaszcza dla opali szlachetnych. Opalizacja jest wynikiem zawartości wody w opalach. Jest jej od 3 do 30% wagi i niestety ta woda paruje, przez co z czasem opale tracą swoje właściwości. Opale szlachetne mogą występować w odmianie mlecznej, czarnej (zwykle ciemnoniebieskiej lub ciemnozielonej), matrycowe (pasiaste), typu boulder (ciemne i odporne), arlekinowe (przeźroczyste), jelly (niebieskoszare), kryształowe (z czerwonymi refleksami) oraz odmiany gira sol (przeźroczyste z niebieskim połyskiem).

Typowy opal ognisty jest żółty z czerwonymi pasami.

Opale pospolite są mniej efektowne, nie mają tęczowego połysku.

Wszystkie opale są symbolem wiary i zaufania. Wierzono, że spadły z nieba. Stosuje się ja jako talizmany przynoszące dobre sny, katalizatory zmian w życiu człowieka oraz wsparcie w kontrolowaniu emocji. Łączy się je też z przyjaźnią i lojalnością. Niektórzy ludzie wierzą, że opale sprzyjają dobrobytowi.

Najwięcej opali, niemal 90%, pochodzi z Australii. Do tego mamy jeszcze opale z Mongolii, Indonezji i m.in. z Polski i Francji.

Opal to kamień Wagi.

ametyst

Ametyst

Ametyst jest ładnym, fioletowym kamieniem, którego nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza „trzeźwy”. Używano go dawniej jako amuletu przeciwko alkoholizmowi i przypisywano mu zdolności uzdrawiające ludzi, rośliny i zwierzęta. Wydobywa się go głównie w Brazylii, Urugwaju i w Iranie.

Ametyst to kamień Ryb.

Perydot (oliwin)

Perydot, zwany również oliwinem, zazwyczaj jest zielony, ale są też odmiany brązowe, białawe i bezbarwne. Wydobywa się je w Pakistanie, w Birmie i na Hawajach. Jest to kamień kosmiczny. Duże ilości perydotu odnaleziono w meteorycie, który upadł w Syberii w 1794.

Perydot to kamień raka, Wagi i Koziorożca.

Topaz

Topazy mogą mieć bardzo różne zabarwienie. Najczęściej znajdujemy je w kolorze żółtawym lub czerwonobrązowym, ale niczym nadzwyczajnym nie są odmiany jasnoniebieskie, różowoczerwone, a nawet jaskrawo zielone. Jest to pomimo swojej różnorodności kamień rzadki, ponieważ do jego powstania niezbędne są duże ilości fluoru, a jest to pierwiastek o bardzo niskiej koncentracji w skorupie ziemskiej. Jego wartość wywodzi się w dużej mierze właśnie z rzadkości występowania. Wydobywa się go głównie w Brazylii, Sri Lance, w Pakistanie i w Nigerii. Niewielkie złoża topazów znajdują się także w Czechach i Norwegii, a wytrawni poszukiwacze znajdą okazy pochodzące z Polski.

Redakcja