
Kamienie szlachetne
Brylant
To najrzadsze kamienie szlachetne spotykane na ziemi. Otrzymywane będą z diamentów, które muszą być poddawane obróbce. Diament to najczystsza, krystaliczna forma węgla, która jest dziełem natury i powstała miliony lat temu. Obecnie jawi się jako najtwardszy minerał występujący w przyrodzie. Nic więc zaskakującego, że przecięcie ścianki diamentu jednego karata będzie zajmować nawet osiem godzin. Obróbka jednego kamienia zajmować może nawet około dwa tygodnie. Diament nim stanie się brylantem musi być szlifowany innym diamentem i pyłem diamentowym.
Szafir
To drugi najtwardszy minerał w przyrodzie. Dokładniej jest to kordun a jego odmianą będzie szafir. Najczęściej będzie w barwie niebieskiej, która będzie wynikać z domieszki żelaza oraz tytanu. Można się także spotkać z innymi barwami poza czerwoną. Najbardziej ceniony będzie błękit kaszmirski a więc kamień pochodzący z Kaszmiru. Birmy czy Tajlandii. Szafiry pochodzące ze Sri Lanki będą miały nieco jaśniejszą barwę natomiast te pochodzące z Australii będą nieco ciemniejsze, mogą mieć odcień lekko zielonkawy. Poddaje się je obróbce szlifowej na kształt brylantów.
Rubin
Rubin to również odmiana kordunu. Dzięki domieszce chromu będzie w barwie jasnoczerwonego do niemal fioletowoczerownej. Najcenniejsze rubiny mają lekko niebieskawy odcień. Takie kamienie pochodzą z Birmy. Podobnie jak gdy chodzi o szafiry są one poddawane różnego rodzaju szlifom. To kamienie bardzo cenne.
Szmaragd
Szmaragd to odmiana berylu, swoją nazwę zawdzięczają kolorowi a więc smargadus – zielony. Domieszka chromu oraz wanadu sprawia, że taki odcień ma ten kamień. Najbardziej cenione są te ciemnozielone. Duże szmaragdy nie mają żadnych spękań i zmętnień mogą być nawet cenniejsze niżn diamenty. Szlifuje się je schodowo a niekiedy brylantowo.
Topaz
Topaz to nic innego jak krzemian glinu, który zawiera fluor. Jak podaje nam nazwa topazos – poszukiwać kamień ten był już w starożytności poszukiwanym i bardzo cennym kamieniem. Co ciekawe wystepuje on w wielu różnych barwach między innymi: błękitnym, niebieskim, niebiesko-zielonym, żółtawozielonym, winnożółtym, pomarańczowym, różowym, bladofioletowym i fioletowoniebieskim. W zależności od tego jako nosi się odcień stosuje się różne metody szlifu. Główne złoża topazu znajdują w Brazylii, Rosji czy na Sri Lance.
Perła
Perły to wyrób naturalny małży morskich i słodkowodnych. Powstaje na skutek podrażnienia tkanki małża. Wytwarzane są wokoło niego centryczne masy perłowe i z niej buduje się perła. Najczęściej ma kulisty kształt i jest pięknie połyskująca.
VCoraz więcej konsumentów domaga się zrównoważonego projektowania i produkcji we wszystkich dziedzinach mody. Takie metody i materiały mają mniejszy wpływ na środowisko, jeśli chodzi o zasoby naturalne, zanieczyszczenie środowiska czy emisję dwutlenku węgla. W przypadku odzieży...
VDla wielu mężczyzn obrączka ślubna może być jednym z jedynych elementów biżuterii, jakie się nosi. Dlaczego więc nie pokochać jej tak bardzo, jak Twoja narzeczona kocha swoje obrączki? Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że wygląd i komfort...
Karaty dla diamentów i kamieni szlachetnych
VKaraty odnoszą się do masy diamentów i kamieni szlachetnych. Termin ten nie powinien być mylony z "wartością karatową", która jest używana do pomiaru ilości złota w kawałku biżuterii. Podczas zakupów, należy pamiętać o następujących kwestiach dotyczących karatów. Pomiar...