3 czerwca 2017 Udostępnij

Kamienie szlachetne

Brylant

To najrzadsze kamienie szlachetne spotykane na ziemi. Otrzymywane będą z diamentów, które muszą być poddawane obróbce. Diament to najczystsza, krystaliczna forma węgla, która jest dziełem natury i powstała miliony lat temu. Obecnie jawi się jako najtwardszy minerał występujący w przyrodzie. Nic więc zaskakującego, że przecięcie ścianki diamentu jednego karata będzie zajmować nawet osiem godzin. Obróbka jednego kamienia zajmować może nawet około dwa tygodnie. Diament nim stanie się brylantem musi być szlifowany innym diamentem i pyłem diamentowym.

Szafir

To drugi najtwardszy minerał w przyrodzie. Dokładniej jest to kordun a jego odmianą będzie szafir. Najczęściej będzie w barwie niebieskiej, która będzie wynikać z domieszki żelaza oraz tytanu. Można się także spotkać z innymi barwami poza czerwoną. Najbardziej ceniony będzie błękit kaszmirski a więc kamień pochodzący z Kaszmiru. Birmy czy Tajlandii. Szafiry pochodzące ze Sri Lanki będą miały nieco jaśniejszą barwę natomiast te pochodzące z Australii będą nieco ciemniejsze, mogą mieć odcień lekko zielonkawy. Poddaje się je obróbce szlifowej na kształt brylantów.

Rubin

Rubin to również odmiana kordunu. Dzięki domieszce chromu będzie w barwie jasnoczerwonego do niemal fioletowoczerownej. Najcenniejsze rubiny mają lekko niebieskawy odcień. Takie kamienie pochodzą z Birmy. Podobnie jak gdy chodzi o szafiry są one poddawane różnego rodzaju szlifom. To kamienie bardzo cenne.

kamienie w biżuterii

Szmaragd

Szmaragd to odmiana berylu, swoją nazwę zawdzięczają kolorowi a więc smargadus – zielony. Domieszka chromu oraz wanadu sprawia, że taki odcień ma ten kamień. Najbardziej cenione są te ciemnozielone. Duże szmaragdy nie mają żadnych spękań i zmętnień mogą być nawet cenniejsze niżn diamenty. Szlifuje się je schodowo a niekiedy brylantowo.

Topaz

Topaz to nic innego jak krzemian glinu, który zawiera fluor. Jak podaje nam nazwa topazos – poszukiwać kamień ten był już w starożytności poszukiwanym i bardzo cennym kamieniem. Co ciekawe wystepuje on w wielu różnych barwach między innymi: błękitnym, niebieskim, niebiesko-zielonym, żółtawozielonym, winnożółtym, pomarańczowym, różowym, bladofioletowym i fioletowoniebieskim. W zależności od tego jako nosi się odcień stosuje się różne metody szlifu. Główne złoża topazu znajdują w Brazylii, Rosji czy na Sri Lance.

Perła

Perły to wyrób naturalny małży morskich i słodkowodnych. Powstaje na skutek podrażnienia tkanki małża. Wytwarzane są wokoło niego centryczne masy perłowe i z niej buduje się perła. Najczęściej ma kulisty kształt i jest pięknie połyskująca.

Redakcja