3 maja 2022 Udostępnij

Jak powstają kolorowe diamenty?

Jeśli kiedykolwiek widziałeś żółty, niebieski, różowy lub inny kolorowy diament, możesz się zastanawiać, jak powstał. Niektóre odmiany są hodowane w laboratoriach i wytwarzane przez człowieka, oferując większe spektrum odcieni na rosnącym rynku.

W przypadku diamentów naturalnych, kolory wynikają z różnic w procesie chemicznym, dlatego też odcienie te są znacznie rzadsze niż diamenty bezbarwne.

Jak bardzo są one rzadkie? Szacuje się, że tylko garstka z każdych 100 000 diamentów będzie miała pewien stopień zróżnicowania kolorów, niektóre subtelne, a inne bardziej nasycone. Różnicę tę można lepiej dostrzec, patrząc na oszlifowany diament z góry na dół.

Bezbarwny lub czysty diament odzwierciedla swoją strukturę krystaliczną. Ten, który jest dokładnie precyzyjny, będzie w pełni przezroczysty, ale i ten czynnik jest rzadkością. Częściej niż rzadziej, diament będzie posiadał pewne inkluzje, których większa ilość może zmienić sposób przechodzenia światła przez kamień.

Ten ostatni aspekt może również wpływać na kolor, zmieniając sposób, w jaki długości fal przechodzą przez kamień lub są przez niego pochłaniane. Stworzenie innego koloru często sprowadza się do włączenia innego elementu, zmiany w strukturze kryształu lub cząstek zewnętrznych.

Azot

Najczęstszym źródłem kolorowych diamentów jest azot w składzie chemicznym i strukturze kamienia. Kiedy atomy azotu zastępują węgiel w siatce krystalicznej, niebieskie fale światła nie przechodzą przez kamień, ale są pochłaniane.

W rezultacie kamień ma bardziej żółty kolor, chociaż ta zmiana chemiczna może również prowadzić do powstania brązowych i rzadko pomarańczowych diamentów.

Promieniowanie

Formowanie się naturalnych diamentów trwa miliony lat, a w tym czasie są one wystawione na działanie różnych sił i innych elementów. Wśród nich, ekspozycja na radioaktywne minerały i ich cząsteczki zmienia strukturę siatki węglowej. Efekt ten powoduje, że niektóre atomy węgla odchodzą od oczekiwanego wzorca, przez co światło czerwone jest pochłaniane, a zielone przepuszczane.

W rezultacie diamenty, które przeszły przez ten proces podczas swojej długiej historii, mają niebieskawy lub zielony wygląd.

Zmienność strukturalna

Wysokie temperatury i ciśnienie, być może spowodowane przesunięciami płyt w Ziemi, mogą wywierać wystarczającą siłę, aby zmienić strukturę krystaliczną diamentu lub jego siatkę. W szczególności siły te powodują, że płaszczyzny diamentu przesuwają się, tworząc strukturę równoległą i zwiększając nasycenie koloru.

Zmiana ta ma kilka potencjalnych skutków: Często powstają brązowe diamenty, ale w niektórych przypadkach kamień wydaje się czerwony lub różowy.

Inkluzje mineralne

Ogólnie rzecz biorąc, inkluzje zmieniają sposób, w jaki światło przechodzi przez diament. Jednak efekty zależą od minerału, wielkości cząstek i ich równomiernego rozmieszczenia. Najczęściej spotykane odmiany to:

  • Czarne diamenty: Czarny lub szary diament jest często wynikiem inkluzji grafitu, hematytu lub pirytu. Im mniejsze są te cząstki i im bardziej równomiernie są rozmieszczone, tym intensywniejszy wydaje się kolor.
  • Niebieskie diamenty: Jeden z najrzadszych dostępnych kolorowych diamentów. Niebieskie diamenty powstają w wyniku inkluzji boru lub, jeśli kamień jest lekko szary, wodoru.

Jeśli szukasz konkretnego koloru, znajdziesz duży wybór luźnych fantazyjnych diament ów w Hannoush Jewelers of Connecticut. Rozpocznij swoje poszukiwania online lub odwiedź jeden z naszych dogodnych punktów sprzedaży już dziś.

Redakcja